Ekofarmy v České republice
Informovanost české veřejnosti o principech biozemědělství je zatím stále relativně nízká. Povědomí obyvatelstva o zásadách ekologického zemědělství by mohlo zlepšit vytvoření více příležitostí k poznávání různorodého spektra českých ekofarem, kterých postupně přibývá. Pokud si budou moci Češi vyzkoušet „na vlastní kůži“ jak se na jejich stůl dostává biomléko nebo vepřo, knedlo, zelo z biosurovin lépe pochopí celý systém biozemědělství v České republice.
Struktura ekofarem v roce 2007
Do pětice největších ekofarem podle výměry půdy v celé ČR byly vloni zařazené tyto farmy:
Na prvním místě se umístnil podnik EKOČAS, spol. s.r.o., z Plzeňského kraje s celkovou rozlohou 2602 ha. O něco menší rozlohu pak má ekofarma Vojenské lesy a statky ČR, s.p. z Karlovarského kraje, a jako třetí se umístnil podnik BEMAGRO, a.s. s největší výměrou zeleniny a bylin . První pětku pak uzavírají GRAIN, a.s. z Libereckého kraje a ekofarma Josefa Šedivého z kraje Jihočeského. V Jihočeském kraji také nalezneme nejvíce farem s chovem zvířat a to přesně 153.
Dominantní postavení v počtu ekofarem s chovem zvířat mají také kraje Zlínský, Karlovarský a Plzeňský. V roce 2007 také vzrostla celková produkce certifikovaného masa a to až o 30%. Nejvíce se vyprodukovalo bio hovězího masa, ovčího a bio vepřového masa. Nejčastěji se na ekologických farmách choval skot (65,4%), následně ovce (27,1%), drůbež (2,9%), kozy (2,3%), koně (1,5%) a nakonec prasata (0,9%).
Jaké ekofarmy můžeme v jednotlivých krajích navštívit?
• Jihočeský kraj V Jihočeském kraji se nacházejí farmy ekologického charakteru, které se specializují na chov masného skotu plemene Highland. Jsou to například farma Farim s.r.o. a soukromá farma Ing. Vladimíra Krtouše. Ekologická farma Farim chová na Šumavě (na jižním svahu kopce Javorník), v drsných horských podmínkách v nadmořské výšce kolem 900 m. n. m., extensivní plemeno masného skotu Highland (Skotský náhorní skot). Toto masné plemeno skotu pochází ze severozápadní Vysočiny Skotska a na farmě se chová od roku 1997. Toto plemeno se chová přibližně od 18. století a jednou ze zajímavostí je i to, že nebylo ovlivněné typickými moderními postupy, jako jsou šlechtění a křížení. Díky tomu si toto plemeno zachovalo své přirozené vlastnosti a instinkty a pro chov na ekofarmách je velmi vhodné. Více informací se dozvíte na http://www.highland-cattle.eu/, případně na telefonním čísle 606708625 (kontaktní osoba paní Ivana Míchalová). Soukromá farma Ing. Vladimír Krtouše je také zaměřená na chov masného skotu plemene Highland, navíc nabízí i prodej chovných jalovic a býků. Farma disponuje vlastním porážkovým místem, což umožňuje prodej čerstvého masa přímo na ekofarmě. Pan Ing. Krtouš je zároveň i správcem a poradcem regionálního centra PRO-BIO Šumava. Můžete navštívit webové stránky www.highland.cz či kontaktovat pana ing. Krtouše na čísle 602 830 998.
• Středočeský kraj Ve Středočeském kraji nalezneme například ekofarmy Usedlost Medník pana Václava Bednáře v Netvořicích, farmu Bovine v Heřmanovicích nebo Ekofarmu ABATIS, a.s., která se nachází v obci Zvole u Prahy. Ekologickou Usedlost Medník najdete 30 km jižně od Prahy na území sevřeném řekou Vltavou a Sázavou, v členité krajině Středočeské pahorkatiny na okraji obce Netvořice. Usedlost charakterizuje svou činnost jako „zemědělsko-řemeslné hospodářství malorolníka“ o rozloze 5ha, které funguje od roku 1999. Více informací na www.usedlost.cz nebo na telefonu 608 978 780 (pan V. Bednář). Biofarma Bovine chová pouze masné plemeno skotu, zejména plemena Masný Simentál a Limousine a Aberdeen Angus. Z části se zde chovají i kříženci plemen Salers, Charollais, Highland a další. Na farmě mají též koně, především pro turistické vyjížďky, manipulaci s dobytkem a samozřejmě proto, aby udělali radost dětem. Koně jsou v péči ranče Koločava. Děti se na farmě zajímají nejen o koně, ale také o dva oslíky Vaška a Ivanku. Na farmě se dále nacházejí kozy a potkat zde můžete i exotická zvířata jako jsou jaci tibetští. Kromě těchto zvířat má farma také stádečko ovcí, většina je plemene texel. Pro více informací navštivte naše webové stránky www.farmabovine.com nebo zavolejte na 605 248 358 / 605 248 359 (Iveta a Tomáš Svobodovi). Hlavní činností farmy ABATIS je převážně rostlinná výroba, produkce BIO vajec a chov drůbeže. Na farmě je i drobnochov skotu, plemena české červinky. Více informací na www.eko-farma.cz nebo na čísle 775 222 602 (Jiří Kotal).
• Olomoucký kraj Při projížďce Olomouckým krajem můžete navštívit ekofarmy Agrochov Jezernice a.s. z Lipníku nad Bečvou a farmu pana Kýra nacházející se v obci Červená Voda. V Agrochovu Jezernice a.s. se chová převážně skot (český strakatý skot) a prasata. Více na www.agrochovjezernice.cz nebo na 777 785 904 (Ing. Otakar Pohl). Naproti tomu se farma pana Kýra zabývá chovem slepic a krav, bez tržní produkce mléka. Na farmě tak existuje možnost zakoupit slepičí vejce v biokvalitě, která se také dodávají do řady obchodů s biopotravinami (Albio, Countrylife, Lumo Natur) a dalších zařízení (např. biopekárna Zemanka). Vejce pana Kýra získala v roce 2006 čestné uznání poroty v soutěži Biopotravina roku. Více na telefonním čísle 777 046 165 (p. Kýr) nebo na webových stránkách http://www.biospotrebitel.cz/page.php?&selected=1241&a_charakteristika=farma&detail=415®ion=8.
• Zlínský kraj Zlínský kraj zaujal druhou příčku v počtu ekofarem s chovem zvířat v rámci jednotlivých krajů ČR za rok 2007, a to s celkovým počtem 121 ekofarem. Jednou z nejznámějších biofarem je farma Vránovi nacházející se nedaleko Zlína, na samotě při lese na kopci Juré. Tato soukromá rodinná farma se především zabývá chovem skotu plemene Limousin a chovem ovcí. Rodina Vránová se věnuje také produkci ovoce, jeho sušením a zavařováním. Pěstují oves, pšenici, hrách a pohanku. Na základě telefonické dohody je možný prodej sušeného ovoce, kompotů, koření, obilovin a telecího a jehněčího masa přímo ze dvora. Od roku 2005 obohatila ekofarma své spektrum biočinností i o agroturistiku. Více na http://www.biofarmajure.ic.cz/ nebo na čísle 603 521 738 (Vránovi).
• Vysočina Na Vysočině najdete biofarmu zvanou Chamidův Mlýn, která se nachází na hranicích Čech a Moravy, asi 15 km severně od Telče, v obci Horní Dubenky. V blízkosti mlýnu se rozprostírá les, louky a pastviny. Na pastvinách se celoročně pase a volně pohybuje hovězí dobytek plemene Aberdeen-Angus. Jiná zvířata na farmě nejsou. Okolí mlýna je však upraveno jako minikemp. Více na http://www.chadimmlyn.cz/ nebo na čísle 724 374 167 (Martin Chadim).
• Plzeňský kraj Také Plzeňský kraj patří k oblastem, kde počet farem s chovem zvířat přesahuje magickou stovku. V roce 2007 tu bylo zaznamenáno přesně 106 ekofarem s chovem zvířat. Jednou z nich je Ekofarma Bratří Lehockých se sídlem v obci Bystřice nad Úhlavou. Soukromá farma s celkovou výměrou 110 ha se soustředí především na chov Šumavských ovcí s následnou možností přímého podeje jehněčího masa. Dále se specializuje na faremní chov drůbeže (kachny, slepice - nosnice) a králíků bez certifikace, a pěstování ovoce (třešně, ořechy). Také tato biofarma se přizpůsobila novodobému trendu a v rámci svých služeb nabízí i možnost agroturistiky. Více na http://picasaweb.google.com/ekofarmasumava nebo na čísle 602 267 983. Druhou farmou, která patří do Plzeňského kraje, je rodinná farma Galloway manželů Vacíkových. Jejichž základní filozofií je „zemědělská činnost zaměřená na chov skotu na přírodním a přirozeném základě“. Díky ní se na farmě produkuje certifikované hovězí maso, nesoucí právem značku „Česká kvalita“. Hovězí maso je možné zakoupit i přímo na farmě ve výborné kvalitě. Dále se manželé zabývají i produkcí plemenných býčků a jaloviček. A proč se na farmě chová právě plemeno Galloway? Manželé Vacíkovi to vysvětlují po svém: „Když pivo tak české, když uherák tak maďarský, když skot tak ze Skotska.“ Plemeno Galloway je charakteristický svou odolností vůči tvrdým povětrnostním podmínkám a dobře snáší celoroční pobyt na pastvinách. Podívejte se na http://www.galloway-farma.cz/ nebo zavolejte na 602 777 458 / 602 406 367 (Vacíkovi).
• Liberecký kraj Jednou z ekofarem se sídlem v kraji Libereckém je ekofarma u Kotyků, na úpatí Krkonoš, v těsné blízkosti města Jilemnice. Ekofarma u Kotyků nese nádech rodinné atmosféry. Vznikla v roce 1992, přičemž ekologicky začala hospodařit o pět let později. Tato farma se zabývá chovem masného skotu a ovcí. Více informací na http://www.ekofarmaukotyku.cz/about.htm nebo na čísle 608 233 275 / 721 096 135 (Kotykovi). • Ústecký kraj Zámecké sady Chrámce je ekofarma s největší plochou ucelených sadů v České republice a dokonce i v EU. Zámecké sady Chrámce nabízí různé druhy ovoce (jablka, hrušky, třešně, višně, meruňky), džemy, ovocná pyré, sušené ovoce, mošty, ovocné pálenky. Biofarma nabízí i možnost exkurzí a ochutnávek. Kromě pěstování ovoce se tady chovají i ovce, kozy a drůbež (husy, kachny, perličky, indické běžce). Více na www.zameckesadychramce.com nebo na čísle 476 110 041.