Segedínský guláš

Obtížnost obtížnost receptu pracná
Doba přípravy pokrmu doba přípravy cca. 65 min.

Suroviny: 4 osoby: 600–800 g vepřové plece 500 g kysaného zelí 250 g zakysané smetany 1 cibule 2 lžíce sádla 1 lžička drceného kmínu 2 lžičky sladké mleté papriky 1 lžička soli

Postup: Oloupejte cibuli a nakrájejte ji na drobné kousky. Maso opláchněte pod studenou tekoucí vodou, nechte okapat nebo osušte papírovou utěrkou a pokrájejte na kostky o velikosti přibližně 2 centimetry. Dejte vařit ½ litru vody.

Začněte ve velkém hrnci rozehřívat sádlo (nedočkavý kuchtík sáhne rovnou po papiňáku), jakmile se rozpustí, přidejte cibuli a při střední teplotě ji 2 minuty za stálého míchání vařečkou poduste. Zvyšte teplotu na maximum a přidejte maso. Míchejte, dokud maso nepustí šťávu, a pak ještě dál, dokud se tekutina neodpaří. Jakmile se maso po vypaření tekutiny opět začne smažit, nechte ho zezlátnout a odstavte z vařiče.

Do hrnce přidejte kmín a mletou papriku a promíchejte, aby se všechna paprika rozpustila v tuku. Zalijte horkou vodou tak, aby maso bylo sotva ponořené, promíchejte, vraťte na plotýnku a při velmi mírné teplotě zakryté pozvolna duste nejméně hodinu téměř doměkka. V tlakovém hrnci počítejte přibližně s 20 minutami, přesný údaj naleznete v příslušné příručce ke svému hrnci.

Zelí nasypte do cedníku a pod studenou tekoucí vodou krátce propláchněte, zbavíte ho tak přílišné kyselosti. Tlakem ruky zbavte zelí přebytečné vody a na velkém kuchyňském prkénku ho po 2 centimetrech pokrájejte. Přidejte zelí do hrnce k masu a společně duste ještě 15 minut, dokud nebude měkké i zelí.

Do hotového guláše vmíchejte kysanou smetanu a už nevařte. Jinou možností, jak zahustit a zároveň zjemnit segedínský guláš, je použít obyčejnou smetanou na vaření a lžíci hladké mouky. Mouku dobře rozmíchejte ve smetaně a přes malý cedníček nalijte do vroucího guláše. Okamžitě rozmíchejte v guláši a ještě 10 minut provařujte při mírné teplotě, občas zamíchejte. Pokud se vám guláš povede (nevidím důvod, proč by neměl), nikdo si ani nevšimne, že jste k němu servírovali knedlíky koupené v supermarketu.

Ukázka receptu z Vánoční Kuchařky pro dceru, kterou vydal Smart Press, s. r. o., 2008 ve spolupráci s e-Kuchařka.cz. Více informací, ukázky z knihy a objednávky na www.smartpress.cz nebo smartpress@smartpress.cz

Segedínský guláš - klikněte pro zvětšení