Plastová okna a kuchyně
Jdou vůbec tyto dvě věci dohromady? Říkáte si, jakou spojitost může mít plastové okno s kuchyní? Je to jednoduché, převážná část majitelů bytů, kteří mají osazená plastová okna v bytě trpí kondenzací vlhka oknech. Tento faktor se objevuje nevíce v kuchyni. Říkáte si proč?
Vysvětlení je velice jednoduché, a nemusíme nad ním dlouho bádat. V poslední době se objevují čím dál větší množství dotazů a reklamací na kondenzaci vlhkosti sklech plastových oken.
Ze zkušenosti musím konstatovat, že drtivá většina reklamací na kondenzaci vlhkosti na interiérové či exteriérové straně izolačního skla je neoprávněná. Proto ještě než budete uplatňovat reklamaci na rosení skla, oken a dveří, doporučuji Vám eliminovat možné zdroje kondenzace způsobené fungování a užíváním bytu.
Je nutné si uvědomit, že fyzikální jev kondenzace vlhkosti nelze zcela vymítit, ale pouze za určitých podmínek omezit. Vzduch totiž obsahuje vodu ve formě vodních par, jejichž množství je omezené a závislé zejména na teplotě a relativní vlhkosti vzduchu. Vzduch o teplotě +20°C a vlhkosti 60% obsahuje 8,6 g/m 3 vody zatímco vzduch o teplotě 0°C pouze 1,6 g/m 3. Je-li toto množství překročeno, potom dochází ke kondenzaci vodních par na místech v prostředí s různými teplotami, tj. jakmile se teplý vzduch přiblíží k chladnému oknu, ochladí se a nadbytečná vlhkost se vysráží na jeho povrchu.
Na zvýšený či častější výskyt rosení v kuchyni mají vliv převážně následující příčiny. Jednou z hlavních příčin je vaření bez zapnutého odsávání - zvyšuje vlhkost o 0,6 až 1,5 l/hod. Další častý faktor je přítomnost většího množství lidí v místnosti - zvýšená tvorba vlhkosti 1 osoba vydýchá 0,03 až 0,12 l vody/hod. Tyto faktory spolu s například zastavěným oknem květinami, či zataženými žaluziemi, dochází k snížení proudivosti vzduchu a následně dochází ke kondenzaci vlhkosti na sklech plastových oken.
Říkáte si ale co já s tím? Vařit někde musím.
Řešení je jednoduché, stačí, když zajistíte správné větrání.
A jak správně větrat? Existuje více způsobů větrání.
1. Větráním pomocí ventilační polohy
Křídlo se vyklopí o cca 10 cm a vzniklým prostorem probíhá větrání. Tento způsob
Křídlo se vyklopí o cca 10 cm a vzniklým prostorem probíhá větrání. Tento způsob
větrání omezte v zimním období.
2. Mikroventilaci
Křídlo je na cca 4 mm odtlačené od křídla a vzniklou štěrbinou probíhá větrání, tzv.
Infiltrace
3. Nejlepším způsobem je krátké, ale intenzivní větrání – nárazové větrání
Délka větrání se liší v závislosti na vnější teplotě, zpravidla však postačí zhruba 5–10
minut. Vnitřní prostory se nestačí prochladit, ale vlhký vzduch muže uniknout.
Hygienické požadavky stanovují, že je nutno vyměnit 50% objemu vzduchu obytné
místnosti za hodinu.