Plněné papriky

Obtížnost obtížnost receptu pro zkušené
Doba přípravy pokrmu doba přípravy cca. 40 min.

Suroviny: 4 osoby: 6–8 paprik podle velikosti 500 g mletého vepřového masa nebo směsi hovězího a vepřového (1:1) 1 rohlík nebo houska 100 ml hovězího nebo kuřecího vývaru (nebo vody, pokud zrovna žádný domácí vývar nemáte) 1 cibule 2 stroužky česneku 200 ml rajčatového pyré (passata) 1 lžíce hladké mouky ½ lžičky soli

Postup: Rohlík roztrhejte na kousky a v malé misce je zalijte vlažným vývarem. Nechte 10 minut nasáknout. Paprikám odřízněte vršek se stopkou a vnitřek, tedy semínka a bílé blány, vyřízněte dlouhým nožem. Vypláchněte je vodou. Malý kousek špičky odkrojte, stačí jen takový, aby vznikl miniaturní průduch pro kolemjdoucí vzduch.

Cibuli a česnek oloupejte, nakrájejte na drobné kousky a smíchejte s mletým masem. Namočený rohlík vidličkou rozmačkejte na kaši a vmíchejte k masu. Osolte, podle chuti opepřete a důkladně promíchejte. Tím, že maso propracujete, bude lépe držet pohromadě. Masovou směsí pak za pomoci obou stran lžíce naplňte papriky. Pokud vám nějaké maso zbude, udělejte z něj třícentimetrové kuličky.

Do nízkého a širokého hrnce nalijte passatu a 200 ml vody. Osolte špetkou soli a přiveďte k varu. Odstavte a v zájmu pěkných neopařených rukou opatrně do hrnce, jednu těsně vedle druhé, naskládejte papriky a kuličky ze zbývajícího masa. Vraťte zpátky na plotýnku a na velmi mírném ohni, jen aby se vše sotva udržovalo při varu, vařte zakryté 30 minut. Zhruba 2x nebo 3x mezitím papriky otočte.

Chcete-li hotovou šťávu zahustit, rozmíchejte hladkou mouku ve 4 lžících studené vody. Papriky vyndejte deset minut před uvařením z omáčky a moučnou vodu nalijte přes cedník do tekutiny v hrnci. Ihned omáčku důkladně metličkou rozmíchejte, přiveďte znovu k varu, vraťte zpátky papriky a pokračujte posledních 10 minut ve vaření. V této zahuštěné fázi nezapomeňte obsah hrnce občas šetrně promíchat, omáčka s moukou se velmi ochotně přichytává ke dnu a připaluje nebo aspoň tvoří žmolky. Hotové jídlo podávejte s rýží nebo pečivem.

Ukázka receptu z Vánoční Kuchařky pro dceru, kterou vydal Smart Press, s. r. o., 2008 ve spolupráci s e-Kuchařka.cz. Více informací, ukázky z knihy a objednávky na www.smartpress.cz nebo smartpress@smartpress.cz

Plněné papriky - klikněte pro zvětšení